Ne, satirický časopis Charlie Hebdo si nedělal legraci z výpadku elektřiny v Kyjevě

Na Facebooku se hojně šíří údajná titulní strana známého francouzského satarického časopisu Charlie Hebdo, který je protinábožensky a levicově orientovaný a terčem jeho vtipů bývá krajní pravice, katolicismus, islamismus, nebo judaismus. 7. ledna 2015 se redakce časopisu stala terčem teroristického útoku, při němž byl zavražděn šéfredaktor i se svou přidělenou policejní ochranou a řada klíčových redaktorů. Celkem zahynulo dvanáct lidí.

Nyní si údajně časopis vystřelil z Ukrajinců. „A je to tady, přešli jsme na temnou stranu,“ mělo být na obálce časopisu s bodem označujícím Kyjev. Jinak měla být obálka černá představující tmu.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Na grafice je uvedeno, že tato grafika byla údajně umístěna ve zvláštním vydání satirického časopisu Charlie Hebdo ze dne 21. října 2022, které vyšlo pod číslem 1579. Na webu publikace pod tímto číslem se skrývá úplně jiná obálka věnovaná politikovi Ericu Zemmourovi a vyšla nikoli 21. října, ale 26. října. Předchozí číslo – 1578 – bylo čtenářům k dispozici 19. října s karikaturou na obálce věnovanou nedostatku paliva ve Francii.

V předchozích měsících již uživatelé internetu sdíleli na internetu nejméně tři obrázky, které byly vystaveny jako obálka speciálních vydání časopisu Charlie Hebdo. Všechny tyto karikatury nejsou v kartotéce na webu publikace a výstupní údaje (číslo a datum) neodpovídaly pořadí, v jakém byla čísla vydána. Redakce Charlie Hebdo dokonce vydala zvláštní prohlášení, ve kterém označila padělky za „špatně nakreslené“ a zdůraznila, že s nimi nemá nic společného.

Soudě podle údajů služby TGSstat byla tato grafika poprvé zveřejněna ve 14:55 moskevského času 21. října kanálem Yakov Kedmi Telegram.

Více na webu Provereno

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/